Hlavní stránka | Odkazy | English
  Rubriky
 Český pohár BMX
 Historie BMX
 Komise BMX
 Moravská liga BMX
 Novinky BMX
 OK TEAM
 René Živný
 Reportáže
 REPREZENTACE
 Rozhovory
 SCM BMX Bohnice
 VELO - BURZA - BMX
 Výsledky

  Menu

  Akce

OH 2020 - Tokio

MS BMX 2017 - Rock Hill (USA)

  Kontakt

René Živný

E-mail: zivnybikros@seznam.cz
Web: renda.bikros.cz
Foto: http://bikros.rajce.idnes.cz/

  BMX Shopy

  Sponzoři

Mistrovství Evropy BMX 2009 se blíží
Vydáno dne 03. 03. 2009 (1561 přečtení) | Vytisknout článek
Úvodní dvojzávod evropského šampionátu BMX 2009 v Holandsku se blíží a UEC začala konečně zveřejňovat nějaká pravidla k tomuto seriálu. Všechny originální dokumenty najdete na stránkách UEC, stačí si kliknout ZDE. Ty jsou ovšem v angličtině a hodně všeobecné. Zde je tedy několik nových či staronových informací.

- Závody kategorií challenge v rámci seriálu ME Junior/Elite jsou vypsány až od 9 let nahoru a například osmiletý jezdec nebude moci být postaršený a přihlášený do kategorie devítiletých. To je tedy trochu diskriminace, už z toho pohledu, že UCI pro Mistrovství světa vypisuje jako nejmladší kategorii 5-6 let. Škoda pro pořadatele, přichází tak o větší příjem ze startovného.

- Nášlapy jsou pro seriál ME povoleny opět jen pro kategorie 13 let a starší. Naopak na světovém šampionátu už je mohou jezdit i ty pětileté děti. To je na druhou stranu dle mého názoru asi taky trochu moc, přeci jen od těch 13 let nahoru je to z bezpečnostního hlediska rozumnější. Jde ale o ten nesoulad pravidel mezi UEC a UCI. Na jednorázovém MS jsou následně mladší jezdci z Evropy znevýhodněni, jelikož si nestihnou po ME v Dánsku tak rychle převyknout na nášlapy.

- boční tabulky na rámu !!! - pozor na to, kdo jedete třeba jen Evropu v Klatovech, je musíte stejně na rám přidělat. Předepsaná výška číslice je 8 cm a šířka 1 cm. Je to kvůli cílovému zařízení, které UEC používá a ve vašem zájmu bych si udělal ty číslice opravdu čitelné, jelikož Vám vaše rozpoznání může pomoci v identifikaci těsných dojezdů na cílové kameře.

- rapidní je změna startovních tabulek na řidítkách - ti, kdož jeli v loňském a předloňském roce světový šampionát už to vědí, pro Evropu je to novinka. Mění se především barevné podklady u kategorií elite a challenge. Eliťáci již nemají žlutý podklad, nýbrž bílou tabulku s černými čísly, jak to měly předtím kategorie challenge. Naopak, kategorie challenge mají žlutou tabulku a černá čísla, jako tomu bylo dříve u elity. Ostatní je při starém, to znamená cruisery červená tabulka a bílé číslo a děvčata modrá tabulka a bílé číslo.

- odměny pro placené kategorie (Junior/Elite) jsou oproti loňsku zvednuté. Částky jsou následující:

ELITE MEN
1. místo - 1,500.00 Euro
2. místo - 1,000.00 Euro
3. místo - 750.00 Euro
4. místo - 450.00 Euro
5. místo - 350.00 Euro
6. místo - 300.00 Euro
7. místo - 200.00 Euro
8. místo - 150.00 Euro

ELITE WOMEN a JUNIOR MEN (mají stejné odměny)
1. místo - 500.00 Euro
2. místo - 350.00 Euro
3. místo - 250.00 Euro
4. místo - 150.00 Euro
5. místo - 125.00 Euro
6. místo - 100.00 Euro
7. místo - 75.00 Euro
8. místo - 55.00 Euro

JUNIOR WOMEN
1. místo - 250.00 Euro
2. místo - 175.00 Euro
3. místo - 100.00 Euro
4. místo - 55.00 Euro
5. místo - 45.00 Euro
6. místo - 40.00 Euro
7. místo - 35.00 Euro
8. místo - 30.00 Euro

- finálová Evropa v Dánsku se pojede v hale. Kdo tam byl, tak ví, že to bude asi na hraně. Jen při loňském závodě se překopávalá část dráhy těsně před závodem a prostory na finálovou Evropu to určitě nejsou. Také se připravte na to, že Dánsko je na naše poměry hodně drahé. Hotely, jídlo atd., vše je dražší než v Německu. Každopádně, kdo uvažujete, že sem pojedete, tak neváhejte co nejdříve požádat o vyrobení národního dresu někoho ze členů komise BMX. Dostanete jej zadarmo. V Dánsku pak konečně na dráze poznáme, kdo je náš, když budou mít všichni jednotné dresy. Podobně to funguje například na světových šampionátech a je to nádhera, když jsou jezdci pěkně roztřídění po státech a hned je poznáte.

- domácí reprezentace na seriál ME Junior/Elite - Nominaci na úvodní dvojzávod už jste asi četli (EM - Haluza, Švub, Tamme, JM - Drbohlav, Trnkal, EW - Horáková, Labounková). Prostředky jsou pro letošní rok dosti okleštěné, a v podmínkách, kdy se do celkového pořadí seriálu ME počítá všech 16 závodů, to bude s rozpočtem opravdu napjaté. Každopádně každý má možnost se do reprezentace dostat v průběhu roku, ale musí tu být záruka za prvé skvělého výkonu a za druhé toho, že odjede všechny závody ME a "nenahradí" některé například závody světového poháru ve 4X. Osa reprezentace by měla být stejná a určitě jezdce nevyhodím po prvním nezdaru, na druhou stranu, když po prvních 4 či 6 závodech bude jezdec původně nominovaný na 50 místě žebříčku a jeho potencionální nástupce na desátém, tak není asi co řešit, to už není výpadek jednoho závodu. Příprava je tradičně na samostatných jezdcích a jejich osobních trenérech, jelikož komise nedostala letos prostředky na soustředění.

Ještě se mě pár lidí ptalo, proč nejsou nominovaní na úvodní závod ME Michal Prokop, Tom Slavík a Aneta Hladíková. Michal řaší stále spory se svazem cyklistiky ohledně reklamy, ale každopádně už dopředu dal vědět, že celý seriál ME letos nepojede, jen některé vybrané závody, jelikož se bude soustředit na SP ve 4X. Každopádně, pokud bude zrdáv a v jeho tradiční formě, určitě se s ním počítá pro světový šampionát BMX do Austrálie. Tomáš Slavík je na to podobně, co se týká světového poháru 4X. Jelikož přestoupil do nového teamu a bude objíždět právě světové poháry 4X, tak se bohužel nemůže zúčastnit všech ME BMX (letos překrývají světové poháry 4X bikrosovou Evropu v Itálii, Maďarsku a Anglii). Aneta Hladíková pak samozřejmě seriál ME pojede, ale jelikož má dobrou smlouvu s teamem ONE, tak bude hájit jeho barvy. Kritéria na MS v Austrálii si ale myslím, že hladce splní všechna tři naše děvčata.

| Zdroj: www.uecbmx.com, www.lubomirvojta.com
(c) 2007 / Bikros.cz