Hlavní stránka | Odkazy | English
  Rubriky
 Český pohár BMX
 Historie BMX
 Komise BMX
 Moravská liga BMX
 Novinky BMX
 OK TEAM
 René Živný
 Reportáže
 REPREZENTACE
 Rozhovory
 SCM BMX Bohnice
 VELO - BURZA - BMX
 Výsledky

  Menu

  Akce

OH 2020 - Tokio

MS BMX 2017 - Rock Hill (USA)

  Kontakt

René Živný

E-mail: zivnybikros@seznam.cz
Web: renda.bikros.cz
Foto: http://bikros.rajce.idnes.cz/

  BMX Shopy

  Sponzoři

MUŽI - aktuální stav vyhlídek na olympiádu v Číně
Vydáno dne 17. 03. 2008 (1584 přečtení) | Vytisknout článek
Stejně tak jako u žen, pokusil jsem se vypočítat naděje na olympiádu i u mužů. UCI BMX Ranking k dnešnímu dni je opět neoficiální, dle mých výpočtů.

MUŽI

Opět pro připomenutí nominační kritéria UCI pro účast na olympiádě u mužů. Startovat zde může celkem 32 mužů.
Z UCI Rankingu může poslat své muže na OH prvních 11 států. Státy na 1 až 5 místě pošlou 3 jezdce, na 6 až 8 místě dva jezdce a státy na 9 až 11 místě po jednom jezdci. To dělá celkem 24 míst. Dále stejně jako u žen, 6 nejlepších států na MS v Číně (mimo již nominovaných států) může poslat po jednom zástupci a OH a dvě místa určí UCI komise divokou kartou.

UCI BMX žebříček (neoficiální) ke dnešku tedy je
1. USA - 593 bodů
2. Holandsko - 412 bodů
3. Austrálie - 407 bodů
4. Kolumbie - 372 bodů
5. Lotyšsko - 358 bodů
6. Argentina - 331 bodů
7. Nový Zéland - 319 bodů
8. Francie - 300 bodů
9. Ekvádor - 238 bodů
10. ČR - 234 bodů
11. Venezuela - 214 bodů
12. Jižní Afrika - 172 bodů
13. Švýcarsko - 159 bodů
14. Kanada - 116 bodů
15. Belgie - 115 bodů

Při prvním pohledu je asi i zde jasné, že jedenáctka zemí by měla být taková, jaká je nyní, i když Jižní Afrika má v zásobě pro MS kromě Nhlapa také výborného juniora Gavina Lubbeho a Švýcarsko vysílá opět Rinderknechta se Seydouxem do Ekvádoru, na poslední dvojzávod Jihoamerické části kvalifikace.I zde platí stejně, jako u žen, že Austrálie,Nový Zéland, USA a Kanada mají svojí kontinentální kvalifikaci již odjetou, Evropu čekají ještě 4 závody a Jižní Ameriku dva.
Pohled na žebříček, složení jednotlivých teamů a zbývající závody dává tušit, že o tří místových státech na OH je v podstatě rozhodnuto. První pětka států je velice silná. Za vedoucí USA bodují takoví borci jako Donny Robinson, Mike Day či světový šampión Kyle Bennett. USA jsou již nyní jasným vítězem UCI rankingu. Mají obrovský náskok před dalšími v pořadí. Druhé Holandsko má již ukončeného Wildeho, který odjel kvalifikaci v Severní Americe, ale Scherpen je jezdec světového formátu, který nasbírá ještě dost bodů a snad i po zranění se vracející Wildenberg. Každopádně Holandsko asi udrží dvojku před Austrálií (Graves, Madill, Jollifee). Lotyši jsou v současnosti v nepřekonatelné formě, takže i oni si udrží postupové místo a pravděpodobně je doprovodí Kolumbie (Castro, Jimenez, Salazar). To je pětice vyvolených států pro největší počet jezdců na OH. O dvě místa bude ale ještě boj. Nový Zéland má kontinent již odjetý a navíc na velkých akcích se těžko prosadí Cameron s Wilcockem, takže to potáhne všechno Willers. Právě Nový Zéland se podle mě bude o dvě místa nejvíce obávat. Argentina má trojici také velice známých jezdců. Becerine již svou kontinentální kvalifikaci ukončil, ale Marino a Colombo pojedou ještě v Ekvádoru. Tak uvidíme co dohromady nasbírají, jelikož do Ekvádoru míří opět i Švýcaři a ty právě cenné body Jihoameričanům sbírají. Zatím poslední dvou místnou zemí je Francie a ta si dva fleky dle mého názoru rychle pojistí nejen závody ME, ale i umístěním na Supercrossech.Počítá se jim kromě Gutierreze a Alliera také supercrossový specialista Godet, takže zde není co řešit, navíc mají výhodu 4 závodů ME navíc oproti Novému Zélandu. Tady bych to viděl jasně. Prvním jednomístovým je Ekvádor, jemož bodují hlavně Falla s Endarou a ti nasbírají body na posledním dvojzávodě Latinské Ameriky na domácí trati v Cuence, ovšem jinak už toho asi moc nenasbírají, světové poháry či MS pro ně jsou zatím stále velkou konkurencí, i když Endara je juniorským světovým šampiónem v Cruiserech, letos je prvním rokem v elitě a to je jiné kafe.
Hned za nima jsou naši. ČR má na první pohled ohromnou ztrátu 66 bodů na dvou místové země, ale oproti například Novému Zélandu se s tím dá snad ještě něco dělat, i když naděje jsou popravdě řečeno již jen malé. Zatím se nám jasně bodují z jedničky Michal Prokop, ze dvojky Štěpán Tumpach a ze trojky Jan Švub, který je ale těsně následovaný dvojicí Slavík, Tamme. Do Ekvádoru na poslední závod Latinské Ameriky odlétají opět Slavík s Tumpachem a zde by se mohlo opět několik bodů urodit. Navíc Michal Prokop má zatím v Evropě bodované jen 3 závody, takže kdyby se mu podařilo bodovat ve všech 4 následovných, připočítal by se mu každý zisk. Navíc Prokop je favoritem na zisk bodů i při UCI BMX Supercrosech či MS. Od Tumpacha můžeme popravdě očekávat při jeho první sezóně v elitě pouze body z Ekvádoru, z MS asi těžko, ale nějaké body můžou ještě přijít od naší OH trojky. Na toto místo jsou tři kandidáti. Honza Švub může přidat body ještě v jednom závodě ME v Juniorské kategorii a pak zazářit na MS, Tom Slavík si zase může připsat hodně bodů v Ekvádoru a Lukáš Tamme, pokud bude po zranění v pohodě, vždycky bojoval o nějaký ten bodík v Supercrossech a snad přidá i nějaký v Evropě. Šance na dvě místa tady ještě tedy je, ale bohužel, docela malá. Muselo by tak říkajíc vše vycházet, tak jak má. Naší velkou nadějí je prostě a jasně neúspěch Marca Willerse z Nového Zélandu na jakékoli velké akci a naopak úspěch naší jedničky Michala Prokopa.
Posledním státem, který je na místě zajišťujícím účast na OH je Venezuela, jíž táhne Jonathan Suarez a i zde je pravděpodobně jasno.

Kdo si ale brousí zuby na 6 míst z MS. Favority je nutno hledat mezi Jižní Afrikou (Nhlapo),Švýcarskem (Rinderknecht či Lapraz), Belgií (Dubois), Dánskem (Baltzersen), Anglií (Batey) či Itálií (De Vecchi).

Dvě divoké karty budou zřejmě určeny v případě neúspěchu Švýcarskapro člena UCI BMX komise Rogera Rinderknechta a pro jednoho z Číňanů.

Tolik vše o aktuálním stavu mužů v probíhajících bojích o start na olympiádě 2008.

| Zdroj: René Živný
(c) 2007 / Bikros.cz