BMX Shopy

Sponzoři

UCI BMX SUPERCROSS 2007
Vydáno dne 16. 10. 2007 (1724 přečtení) | Vytisknout článek
Závěrečný, čtvrtý závod Světového poháru BMX se jel ve Francii (Frejus) a opět to byl závod vypsaný jak pro muže, tak pro ženy. Podívejme se tedy na statistiky letošního světového poháru BMX, který je po světovém šampionátu, druhým nejlépe bodovaným podnikem z hlediska pravidel UCI.

Celkové pořadí světového poháru BMX 2007

V loňském roce bral náš Michal Prokop v celkovém pořadí světovém poháru druhé místo a to i přes to, že jeden závod vyhrál a v tom druhém dojel na stříbrné příčce. Vítězní Američan Donny Robinson to zvládl přesně obráceně, dojel druhý a první, čímž si zajistil celkové prvenství. Ovšem to byl rok pouze dvou světových pohárů. Letos se jich jela již plná čtveřice (pro muže) a dvojice (pro ženy). Nejlepší bikrosové skokany planety tak přivítali postupně v Madridu (Španělsko), Pekingu (Čína), Salt Lake City (USA) a Frejusu (Francie). Naše největší naděje Michal Prokop ale sezónu SX nezačal nejslibněji a v prvních dvou závodech nebodoval. Ono bodovat je v podstatě velice těžké, jelikož boduje vždy jen první šestnáctka, třeba ze 100 jezdců kategorie TOP LEVEL na startu. Michal ale ožil právě včas, zabodoval čtvrtým místem v USA a vše zakončil výborným stříbrem ve Francii.
Druhým našim jezdcem, který dokázal bodovat je Lukáš Tamme, jenž zabral v posledním závodě ve Frejusu. Ostatním našim se bohužel do bodované šestnáctky proklouznout nepodařilo.
Premiérově se jel Supercross také pro ženy. V Číně utekla naší dvojici Hladíková, Horáková finálová účast jen těsně a bylo z toho deváté a desáté místo. Ve Francii nestartovala nemocná Aneta Hladíková, ale nechyběla zkušená Jana Horáková, jenž premiérově vyjela finále. Navíc svojí první zkušenost se Supercrossem si odbyla Romana Labounková, zatím třetí z našich v pořadí bodování pro olympiádu.

muži

1. Marc Willers/NZL, 2. Michal Prokop/CZE, 3. Pablo Gutierrez/FRA, 4. Damien Godet/FRA, 5. Thomas Hamon/FRA, 6. Arturs Matisons/LAT, 7. Khalen Young/AUS, 8. Sifiso Nhlapo/RSA

ženy

1. Laëtitia Le Corguille/FRA, 2. Amelie Despeaux/FRA, 3. Gabriela Diaz/ARG, 4. Sarah Walker/NZL, 5. Magalie Pottier/FRA, 6. Nicole Callisto/AUS, 7. Jana Horakova/CZE, 8. Anne-Caroline Chausson/FRA

Další pořadí našich ve Francii

Lukáš Tamme – semi
Romana Labounková a Tomáš Slavík – čtvrtfinále
Petr Muhlhans, Michal Přibyl, Tomáš Haluza, Štěpán Tumpach – osmifinále
Viky Karlík, Kuba Koutný, Jirka Holub, Rob Šimeček, Michal Polanský – kvalifikace

Předposlední závod v USA se odjel jen z jedné části.V kvalifikaci naši zajeli 4 čas v podání Prokopa a 27 čas v podání Tamáka. Vlastní závod byl ale po pár rozjížďkách pro déšť přerušen a za konečné výsledky byly použity časy z kvalifikace.

Druhý závod série se jel na olympijské trati v Pekingu a zde se našim moc bodů nepodařilo získat. Na své konto si jej připsala jen dvojice našich děvčat – Aneta Hladíková s Janou Horákovou za pátá místa v semi. Prokop, Slavík a Tamák (se zraněním palce) skončili bohužel těsně před bodovaným semíčkem, ve čtvrtfinále.

Úvodní závod letošního SX se konal v Madridu. Jelo se zde jen pro muže a naši nebodovali. Tamák vypadl těsně jako pátý ve čtvrtfinále, Prokop dojel ve čtvrtfinále sedmý, Slavík, Měchura, Haluza, Tumpach a Vojta vypadli ještě dříve.

Příští rok jsou zatím dle oznámení UCI na pořadu dva UCI BMX Supercrossy a to v Dánsku a Austrálii. Jasné je, že v nich budeme našim jezdcům držet palce.