BMX Shopy

Sponzoři

Olympijská sobota v Belgii se povedla na výbornou
Vydáno dne 23. 04. 2007 (1612 přečtení) | Vytisknout článek
O uplynulém víkendu se jel v Belgii úvodní dvojzávod evropského šampionátu Junior a Elite. Sobota pak byla jako bonus i závodem, ze kterého se počítají body také do OH kvalifikace a našim jezdcům se dařilo mimořádně dobře. Michal Prokop v Elitě a Štěpán Tumpach v Juniorech brali druhá místa, Jana Horáková v ženách místo třetí, Romča Labounková dojela čtvrtá v juniorkách, Aneta Hladíková šestá v eliťačkách a OH body brali i Tomáš Slavík a Lukáš Tamme za páté a šesté místo v semifinále elity.
Neděle nám přinesla 6 semifinalistů, ale finále jenom dvě. Jedno grandiózní vítězství Romany Labounkové v Juniorkách a čtvrté místo Anety Hladikové v eliťačkách.

ME BMX BELGIE - úvodní dvojzávod

Dráha v Belgii nebyla zrovna nejlépe řešena, doslova a do písmene dostavená pár dní před závodem, bez povrchu s velkým množstvím prachu na dráze, takovej regulérní motocross. Velkou váhu hrálo tentokráte postavení na startu, jelikož první levotočivá zatáčka nahrávala více vnitřním drahám, velké maso se kolikrát semlelo také ve druhé zatáčce, což byla levotočivá sto osmdesátka a obvzláště Španělé se vyžívali v posílání to spodem na komoru do ostatních jezdců (Měchy by mohl povídat). Naši se ale s dráhou poprali statečně a zde je přehled toho, jak si vedli.

Začneme kategorií Elite Men. Ta přivedla na start hned osm našich jezdců. (Marek Bokůvka, Tom Haluza, Viktor Karlík, Luky Měchura, Petr Muhlhans, Michal Prokop, Tom Slavík a Lukáš Tamme). Šestici se podařilo postoupit z kvalifikační skupiny, což je výborná zpráva. Ve skupině skončil Marek Bokůvka a taky Lukáš Měchura s dojezdy 4,7,3. Lukáš ve druhé jízdě upadl a v té třetí trochu zbytečně útočil z druhého místa na první, aby se díky tomu nakonec propadl na trojku, která mu postup nezajistila.

Ve výborném světle se v kvalifikace předvedla další naše trojice jezdců, pro které znamenalo stop až našlapané osmifinále. Viky Karlík s dojezdy 3,3,4 si dráhu opravdu užíval a jezdil krásně uvolněně a přitom pekelně rychle. Tomáš Haluza vůbec nevypadal na to, že jede elitu prvním rokem a jasně postoupil s dojezdy 2,2,3 . Petr Muhlhans z opravdu luxusní skupiny, kde jezdil z Francouzem Thomasem Allierem či pozdějším sobotním vítězem Dánem Batzersenem smolně nepostoupil s dojezdy 4,4,4.

Nejúspěšnější z našich eliťáků byla v sobotu trojice Prokop, Tamme, Slavík a já si opravdu nepamatuji, kdy se trojice našich jezdců v této kategorii prošlápla až do semíčka. Tamák odjel kvalifikaci za 3,6,3, postoupil přes osmi i čtvrtfinále, ale v semíčku se hned po startu zahákl za řidítka jezdce ve vedlejší dráze, téměř se zastavil a vyjížděl ze ztrátou od startu. Nakonec ještě po dráze něco uhamtal, ale na postup do finále to nestihl. I tak z toho bylo férové šesté místo v semi a tři body do olympijského žebříčku. Tomáš Slavík působil suverénním dojmem, což potvrdila jeho kvalifikační vyučovací jízda ostatním jezdcům po dojezdech 2,1,1. Také Tomáš se prosadil přes osmi a čtvrtfinále až do semíčka, kde jel z venkovní dráhy a stihl do uhamtat na páté místo, což jsou čtyři olympijské body.

Michal Prokop nezklamal a dokázal se prosadit až do finále, kde ale neměl moc výhodnou pozici, jelikož startoval ze šestky. Start ovšem trefil dokonale a i když se do první zatáčky nestihl natlačit úplně na vnitřek, jel vepředu a vyhnul se tak pádu, který se semlel na vnitřku první zatáčky a vyjel z ní na třetím místě. V poslední zatáčce si ještě smlsnul nádherným podjetím na Matisonsovi z Lotyšska a připsal si na své konto 11 olympijských bodů za druhé místo. V Eliťačkách se nám také dařilo. Dvojice Jana Horáková , Anetou Hladíková šla až do finále, kde si Jana vyjela výborné třetí místo (10 OH bodů) a Aneta, která musela přibrzdit po loktovačce na konci první rovinky, brala šestku (7 OH bodů). Ve skupině tady skončila Simča Fendrychová, jenž ještěloni jezdila juniorky a která měla i trochu smůly, když ve třetí kvaldě upadla z druhého místa.

Naopak v juniorkách se opět prosadila Romana Labounková. Závod sice odjela s pomlácenou rukou a pod obstřikama, ale zvládla jej na výbornou, když ve finále dojela čtvrtá (5 OH bodů). Vlastně jen vycvaklá nášlapa v první zatáčce jí odsunula z druhého místa. Excelentně si vedla také grupa našich juniorů, především trojice Štěpán Tumpach, Honza Švub a Kuba Reidinger. Štěpán Tumpach udělal opravdu excelentní výsledek, když se prodral až do finálové jízdy a zde dojel na skvělém druhém místě a získal tak na své konto prvních 7 olympijských bodů.

Mladší junior Honza Švub působil na dráze jako štika ve vodě, jezdil opravdu excelentně a promlátil se až do semíčka, kde jeho pouť skončila, ale nad jeho výkonem klobouk dolů.No a potěšil i Kuba Reidinger, který se po měsíčním zranění opět vrátil na dráhu a postup do čtvrtfinále mu byl poctivou odměnou. Pochvalu zaslouží i postoupivší do osmifinále. Honza Svoboda v něm bohužel upadl a stopku znamenalo semíčko i pro Robina Ženíška, jenž v kvalifikaci vypadal opravdu skvěle. Naopak kvalda přinesla stopku nečekaně brzo pro Luboše Vojtu, který upadl z prvního místa ve třetí jízdě hned na první rovince, Davida Bokůvku, Tomáše Mertu a padacího Marka Vodáka, který si bohužel ustlal hned dvakrát. Celkově se ale vystoupení našich v sobotním závodě Junior-Elite dá hodnotit velice kladně.

Na startu nechyběla ani početná enkláva našich jezdců v kategoriích cruiser a challenge. Celkem 19 jezdců nás zde zastupovalo a několika z nich se podařilo dát i finále. Skvěle jezdící Kuba Říha v Cruiserech 15/16 let zaslouženě urval bednu. Do finále se dostal v cruiserech i Tomáš Polák v 40+, ale bohužel v něm upadl. Zdenda Merta se v těžké skupině 40+ k postupu neprodral. Denisa Bartizalová v G 11/12 odjela kvaldu za 2,2,3 a šla do finále, kde dojela sedmá. Pád ve finále postihl i Kubu Hladíka v B 13/14, který se vřítil na úrovni prvního a druhého místa do první zatáčky, ale škrtnul si o svého soupeře a pekelně se vykrešoval. Naštěstí se posbíral a odešel po svých. Z ostatních našich vypadali nadějně Honza Kučera, Míla Myšík, Tom Doležal, Ondra Drbohlav, Martin Trnkal, Petr Šimůnek, ale bohužel až do finále se jim probojovat nepodařilo. Smůlu měl Michal Loukota, který první dvě jízdy upadl a třetí jasně vyhrál, ovšem to mu k postupu nestačilo. To je vše co jsem si zapamatoval ze soboty, takže můžeme vlítnout na neděli, kde už sice nešlo o body olympijské, ale i ty evropské mají dost velkou váhu.

Velikou radost v juniorkách nám udělala Romča Labounková, která ve finále sice hůře odstartovala, ale do první zatáčky se již probojovala na první místo a to už neopustila až do cíle. V juniorech se tentokráte opět prosadil Honza Švub až do semifinále, kde bohužel upadl v první zatáčce o Švýcara Lapraze. Do semíčka jej doprovodil z našich Luboš Vojta, který si skvěle vynahradil pokaženou sobotu. Ovšem v semíčku jej sestřelili ve druhé zatáčce a bylo po nadějích na finále. Výborně jezdil i Robin Ženíšek, jenž vypadl z pátého místa ve čtvrtfinále a stejně si vedl i Tom Merta a smůlu měl Štěpán Tumpach, který sice dojel v osmifinále třetí, ale nakonec byl přeřazený na poslední místo za údajné zkrácení dráhy. Ostatním našim se postoupit ze skupiny tentokráte nepodařilo. V eliťačkách skončila Simča Fendrychová v základkách, Jana Horáková upadla v semíčku nebo byla spíše sestřelena ve stejné zatáčce jako Luboš Vojta a Aneta Hladíková nezaváhala a do finále prošla. Tam se semlel v první zatáčce velký pád, kterému se Aneta vyhla, ovšem zbrzdila se a brala nakonec slušné čtvrté místo.

V eliťácích se nejdále dostal Lukáš Měchura, jenž vypadl až z pátého místa v semi, což bylo oproti sobotě radikální zlepšení. Tomáš Slavík skončil jako pátý ve čtvrtfinále a osmifinále vystavilo stop upadnuvším Tamákovi, Prokopovi a taky Haluzovi. Viky Karlík a Petr Muhlhans nepostoupili ze základů a hlavně Viktora poznamenal těžký pád hned v první jízdě.

V kategoriích challenge jsem si stihnul všimnout druhého místa Kuby Říhy v Cruiserech 15/16 let, Denisa Bartizalová brala tuším sedmé místo v G 11/12 let, a ve finále jela i naše trojice Hladík, Měchura Míša a Myšík. Ta nastoupula do Boys 15/16 let a bylo z toho, druhé, čtvrté a šesté místo. Ve finále se ukázala i Kika Zatloukalová a urvala šestku v G 13/14.

To je všechno co jsem stihnul poznamenat z Belgie. Celkově bych řekl že to byla pořadatelsky nejhorší Evropa za posledních několik let. Foto se snažím připravit.

| Zdroj: René Živný