ŽENY - aktuální stav vyhlídek na olympiádu v Číně

Autor: Administrator (rene.zivny@bikros.cz), Téma: Novinky BMX, Zdroj: René Živný
Vydáno dne 17. 03. 2008 (1616 přečtení)




Poslední dny jsem se věnoval výpočtu aktuálního pořadí mužů i žen v UCI rankingu z celosvětového pohledu. I když UCI ještě nezveřejnila oficiální výsledky posledních závodů v Austrálii, Severní i Jižní Americe, neoficiální výsledky jsem již na internetu získal a mohl si tak vypočítat aktuální stav UCI BMX rankingu ke dnešnímu dni. Jelikož Austrálie a Severní Amerika mají již své kontinentální série odjety, dá se již nyní začít polemizovat o tom,kdo pojede na olympiádu do Pekingu, respektive, které země budou mít tu čest vyslat své zástupce.

ŽENY

Pro připomenutí pravidel UCI pro nominaci na OH u žen. Ženy mají celkem 16 míst. Z UCI BMX rankingu postoupí za stát umístěný na 1. až 4 místě dvě ženy a za stát na 5 až 8 místě jedna žena.to je celkem 12 míst. Jedno místo určí UCI komise divokou kartou a 3 místa jsou k dispozici pro vyjetí na MS BMX 2008 v Číně, zjednodušeně tři další státy, nejlepší na MS v Číně (ale pozor, nesmí být již nominované z UCI rankingu) si vyjedou po jednom místu. Takže bude-li třeba Čína v rankingu UCI desátá, žádné místo by si nevyjela,ale v rankingu z MS může být také desátá, ovšem před ní bude 8 zemí, které již místo na OH vyjeté mají z UCI rankingu, bude Čína v pořadí zemí z MS jako druhá a má nárok postavit na start OH jednu svojí závodnici.

aktuální UCI Ranking (neoficiální) k 17.3. 2008 - ženy

1. Francie - 458 bodů
2. Austrálie - 432 bodů
3. Nový Zéland - 424 bodů
4. USA - 420 bodů
5. Argentina - 413 bodů
6. ČR - 400 bodů
7. Kanada - 304 bodů
8. Holandsko - 297 bodů
9. Venezuela - 221 bodů
10. Anglie - 204 bodů
11. Brazílie - 146 bodů
12. Litva - 137 bodů
13. Chile - 128 bodů

A tak dále, v podstatě už bez šance na umístění v UCI žebříčku. Pohled na tento žebříček může pro evropské teamy vypadat docela divně, ale musíme si uvědomit, kolik závodů ještě do konce sezóny zbývá a který národ má kolik kontinentálních závodů ještě k dobru. Zatímco na první pohled v popředí čnějící USA, Nový Zéland a Austrálie, mají už svou kontinentální část kvalifikace odjetu, Evropu čekají ještě 4 závody a Jižní Ameriku 2. Navíc nás čekají ještě dva UCI BMX Supercrossy (Austrálie, Dánsko), MS v Číně a národní šampionáty. Což znamená v podstatě jedniné. Současná první osmička bude již s největší pravděpodobností neměnná a na olympiádě uvidíme zástupkyně z Francie, Austrálie, Nového Zélandu, USA, Argentiny, ČR, Kanady a Holandska. Otázkou je, která země vyšle dvě zástupkyně a která jednu. Podívejme se na vyhlídky jednotlivých zemí z blízka.

Favoritem číslo 1 na dvě místa na OH je Francie, má naprosto vyrovnané ženy, které okupují finále nejen v evroském šampionátu, ale i ve světovém poháru či MS. Navíc již nyní, mají náskok na druhou Austrálii 26 bodů a to může ještě vylepšit své skóre na 4 závodech ME, zatímco Austrálie již na kontinentu skončila a musí se spolehnout již jen na Supercrossy a MS. Nyní za Francii bodují Anne - Caroline Chausson, Laetitia Le Corguille (tyhle dvě budou na 99% nominované za Francii na OH) a také mladá Magalie Pottier (ta se ale do silné dvojky jen s těží vejde). Takže Francie má skoro jistá dvě místa, ale co dál.

Státy na druhém (Austrálie), třetím (Nový Zéland) a čtvrtém místě (USA) mají totiž kontinentální kvalifikaci již odjetou a například náskok druhé Austrálie na šestou Českou republiku je jen 32 bodů. Za nás bodují Jana Horáková, Aneta Hladíková a Romana Labounková, všechny pojedou jak na oba UCI Supercrossy, tak na MS, tak na zbylé závody ME. A právě na kontinentálních závodech mohou hodně smazat náskok států před nima a například na UCI Supercossech je již zcela dorazit. Co si budeme povídat, takový Nový Zéland má v podstatě jen Sarah Walker, která je schopna zajet na světové úrovni, Serena Adamson ani Victoria Hill asi nic na SP či MS nezajedou. Ty bodovaly jen díky slabé konkurenci v ženách v Pacifické části kvalifikace. Naše děvčata to mají zatím rozjeté výborně. Z každého kontinentu se do OH kvalifikace počítá 7 nejlepších výsledků a nás čekají ještě 4 závody. Jana Horákovámá zatím započítávaných závodů 5, ale v jednom má pouhé 2 body, které pravděpodobně vylepší, takže se jí ze 4 následných závodů budou připočítávat body ještě ze 3 nejlepších, což může být okolo 25 bodů, to samé v bleděmodrém čeká Anetu Hladíkovou, jediná Romča Labounková má započítaných závodů šest, takže se jí připočte již jed jeden,ale v případě finálových umístění si vylepší své dosavadní tříbodové či čtyřbodové zisky. Dle průměrných propočtů tedy naše děvčata získají ve zbývajících závodech kolem 50 až 60 bodů, což by bylo zhruba 460 bodů celkem a tento stav, po odjetí všech kontinentů se dá právě porovnávat se současným stavem Austrálie, Nového Zélandu, USA, ale i sedmé Kanady.
Jediný, kdo nás na druhém místě ještě může přeskočit je Argentina, i když ta má malou nevýhodu v tom, že letos nejezdí třetí bodovaná Ruarte a tak bodují jen první dvě, Diaz s Dutto. Čeká je ovšem ještě dvojzávod v Ekvádoru a při v podstatě slabší konkurenci žen na tomto kontinentu, se dá počítat, že nějaké body nasbírají, i když už se jim přičítá z následných dvou jen jeden závod.

Dvoubodové státy pro OH budou tedy pravděpodobně tyto:
Z prvního místa jasně Francie, o druhém a třetím místě se rozhodne mezi ČR a Argentinou a čtvrté místo nakonec asi urve USA, jelikož má trojici nejvyrovnanějších žen, co se týká UCI Supercrossů (Geving, Hayashi, Barragan).
Jedno místo na OH bude brát asi z pátého místa Austrálie, z šestého Nový Zéland, ze sedmého Holandsko, jenž určitě přeskočí Kanadu. Té totiž pořádně boduje jen Samantha Cools, za to Holandsku Seesing s Klaus dohromady. Holandsko má smůlu, že na dráhu přešla Willy Kanis, jelikož s ní se mohla místní děvčata porvat i o místa dvě.

Bez postupu z UCI rankingu tedy budou Venezuela, Anglie, Litva či Chile a Brazílií. Anglie má sice favorizovanou Shanaze Reade, ale ta nevím proč vynachala zimní halové závody a spoléhá se na to, že si nominaci na OH vyjede na MS, ovšem to by se mohla šeredně splést, jediný pád v postupech jí může přivézt do pekla místo na OH, nemá k sobě totiž parťačku, která by jí body pomáhala vyjet. Joanne Gough sice na posledním dvojzávodě drobně bodovala, ale formu na úspěch na MS rozhodně nemá. Mocně finišovala i Vilma Rimsaite z Litvy, ale ani ona k sobě nemá nikoho na pomoc se sbíráním bodů. Každopádně můj tip na tři místa z MS je, že jej získá nakonec Anglie (Reade), Litva (Rimsaite) a Venezuela (Diquez). Divoká karta pak bude putovat do Číny. Pokud by ale úřadující světová šampiónka Reade z Anglie na MS neuspěla, myslím si, že by divokou kartu od UCI dostala ona a uvolněné místo z MS by si vyjela Brazílie díky Aně Flavio Sgobin.

Tolik tedy můj pohled na pomalu končící olympijskou kvalifikaci žen. Jestli jsem předpovídal správně či špatně se dozvíme již 31.5. 2008 po MS v Číně.