Report z Moravské ligy ve Vyškově

Autor: Administrator (rene.zivny@bikros.cz), Téma: Reportáže, Zdroj: Petr Hill a Jiří Holec
Vydáno dne 14. 10. 2006 (2062 přečtení)

Dnes mi ještě dorazil report z Moravské ligy bmx ve Vyškově, která se jela minulý týden.

Druhou říjnovou neděli se ve Vyškově uskutečnil osmý díl Moravské ligy BMX. Závod se měl jet původně na jaře v dubnu, avšak z důvodu nepřízně počasí byla akce přesunuta na pozdější termín. Počasí v náhradním termínu vyšlo na jedničku a babí léto ukázalo svoji vlídnou tvář nejen všem celým 97 závodníkům, ale také řadě diváků, přátel a rodičů, kteří vytvořili příjemnou, až rodinnou atmosféru.

Všichni závodníci změřili své síly na výborně připravené a poměrně mladé dráze, soutěž měla také zahraniční účast, když se ve Vyškově ukázalo jádro Twisterteamu zo Slovenska, šéf Jožo Zmajkovič a jeho dvaja synové. Rodinný klan Berků byl bohužel zaneprázdněn a tak se mikrofonu chopil Radek Loukota.

Celý závod odstartoval dle časového harmonogramu v 11.15 hod. Jízdy všech kategorií odsýpaly jako na drátku. V základních rozjížďkách „motos“ se neudálo nic mimořádného. Ve třetí jízdě kategorie 17+ kluci připravili divákům zajímavý zážitek, když se v poslední zatáčce sjeli a absolvovali poslední rovinku poklusem s koly v podpaží, za což si vysloužili nadšený potlesk. Po druhé hodině odpolední odstartovaly závěrečné finálové a součtové jízdy všech 11ti kategorií.

Šestileté bikrosové novice ovládl brněnský Niki Kollner, těsně následován slovenským agentem 007 Miškem Zmajkovičem, který alespoň trochu napravil nevydařenou jízdu z Bohnic. Třetí do cíle dorazil Adam Hladík z Hranic.

Mezi 7-8 letými v pohodě zvítězil Miki Nevrkla, před hranickým duem tvořeným Ondrou Tvrdoňem a Michalem Křištofem. Kategorie 9-10 let měla jasného favorita Michala Loukotu, který zopakoval svoji estrádu z předchozího závodu ML v Uničově, dal všem soupeřům galantní náskok 30 metrů, načež bez problémů všechny předupal a do cíle dojel první s 20-metrovým náskokem před druhým Tomem Lupačem z Přerova a brněnským Kubou Hankem.

Finále 11-12 bylo pod kontrolou dvojice z uničovského Powerful teamu, Jan Košárek 1., Martin Švábenský 2. a Dominik Šoc z Přerova bral třetí pozici. Do té doby nejvážnější adept na vítězství, domácí Láďa Školař, musel bohužel kvůli angíně jistit pozice z řad díváků. Dalším suverénem letošního roku je čtrnáctiletý Jan Křištof z Hranic, který pobral zlatý pohár v kategorii 13-14tiletých. Jakub Čablík z SKC Prostějov přisvištěl druhý a Ondra Plaček z Třince obsadil 3. místo . Mezi 15-16 si drží na podzim stabilní formu Honza Švub z týmu Kur Sport, což potvrdil i svoji jízdou ve Vyškově. Stříbrné místo nakonec obsadil brněnský Marek Suchý a bronzový pohárek nakonec skončil v rukou domácího jezdce, když jej nakonec vybojoval Milan Rychlík (BMX Vyškov).

Kategorii Cruiser, tedy 24 palcových kol, ovládl Miloš Hort z brněnského teamu TBB bike, za ním dovezl svůj stroj do cíle uničovský Tom Polák. Trojici na stupních vítězů doplnil Pavel Kolařík z opavského teamu.

Pokročilejší kategorii „velkých kol“ – kategorii Cruiser Top – vládl Michal Hrubý (Přerov), o druhé místo se nakonec poprali Josef Kubiena a domácí Tomáš Hloušek. K nelibosti místních fanoušků byl v souboji úspěšnější Josef.

V bitvě v kolech těch úplně největších, čili MTB 12+, zvítězil „dukelský“ hrdina Staňa Michal, když rozstřílel druhého Radka Milníčka ze Studénky. Za nimi do cíle přihopsal domácí Petr Cigánek (Rostex Quantum).

V nejsledovanější elitní kategorii 17+ bylo kandidátů na zlatou trofej hned několik. Doslova favorizovaný Robin Šimeček (Favorit Brno) určitě nechtěl nechat nejvyšší místo „na bedně“ nikomu z uničovské dvojice Hrabě / Bokůvka, po stupních vítězů pošilhával také Radim Sousedík ze Šumperka a místo na předních místech si nehodlal nechat ujít ani Honza Berka.

Jakmile sebou startovní rampa praštila o zem, bylo jasné, že Rob nezopakuje smolné startovní vycvaknutí nášlapu z předchozí jízdy a na první rovince všem jasně ukázal, jak ji projet úplně nejrychleji. Na záda mu těsně koukali Radim Sousedík i oba modří z Powerful týmu, Honza Berka visel těsně na čverce. Zlom však přišel ve třetí točce, kde se kluci trochu postrkali, na což pádem doplatil Radim, v jeho kole skončil Václav Jureček a i Honzové Berka a Švub museli téměř zastavit. To Rob si už až do cíle pohlídal volný prostor před sebou, za ním zlehka kontroloval stříbro Marek Bokůvka. O trojku si ještě zazávodili Ondra Hrabě s Alešem Hanzelem, kterému nakonec do klína spadla brambora. Skupina smolařů ze třetí zatáčky pak dorazila v pořadí Berka, Švub, Sousedík, Jureček.

Slavnostího vyhlášení výsledků se ujal místostarosta města mgr. Luboš Kadlec. Nutno připomenout skvělou práci paní Koutné při bezchybném a rychlém zpracování rozpisů a výsledků, zkušené sportovní vedení soutěže, kterého ze zhostil pan Prokš, a bezproblémové organizační zabezpečení celé akce domácím klubem.

Ohlas všech zúčastněných i brzké dno pivních zásob napovídaly o spokojenosti s povedeným závodem, a to jak po stránce organizační i sportovní. Slunečné a příjemné počasí vyvážilo i jinak trochu rozpačitý výkon poměrně zastaralého startovacího zařízení, které však do příštího léta nahradí elektronická rampa řízená UCI povely, domácí se také pokusí zajistit lepší semafor. Dobře připravená dráha je mezi závodníky oblíbená a dle ohlasu diváků také dobře přehledná z mnoha míst. V příštích letech by si určitě zasloužila i nějaký ten závod ČMP.