HOME | LINKS | Česky
  Menu
 News BMX
 Prague/Repy - Euro Cup 5+6 (2017)
 Races in Czech Republic
 UCI
 UCI BMX Supercross
 UEC - Euro races
 USA BMX

  Information
E-mail:
zivnybikros@seznam.cz

  Sponzors

EUROPEAN JUNIOR AND ELITE BMX CHAMPIONSHIP SERIES 2010

Date 13. 01. 2010 (2409) | Print
GENERAL

- The organiser of the “European Junior and Elite BMX Championship Series 2010 is the UEC – Union European de Cyclisme (European Cycling Union), an organisation with registered office at Erlenbach, CH-8703, Switzerland.



EUROPEAN JUNIOR AND ELITE BMX CHAMPIONSHIP SERIES 2010

Rounds 1- 10

SPECIFICATION OF RIGHTS AND OBLIGATIONS UNDER THE ORGANISER CONTRACT



GENERAL

- For Rounds 1-10, the BMX Commission of the UEC has the right to award the organisation of the races in this series, as well as to oversee the preparation, organisation and running of the races. The contracting partner of the UEC is the relevant National Cycling Association, together with the organiser of the country in which the races take place.

- The races must be run in accordance with the rules for the “European Junior and Elite Championship Series 2010” which have been issued to and are known by the European National Cycling Associations.

- The races in this series are also subject to the provisions of the UCI's BMX Rule Book in its latest version.

METHOD OF HOLDING THE RACES, AUTHORISATION TO START

- The international BMX race series, the “European Junior and Elite BMX Championship Series 2010” is the European Championship for the Junior and Elite classes, with 12 (twelve) qualifying rounds, of which 2 (two) are to be held in each case as a combined event over a single weekend.

- The following 4 (four) classes are authorised to start in the races of the "European Junior and Elite BMX Championship Series 2010. The same classes are authorised to start at Cruiser Championship 2010”

Elite men - male riders, 19 years and older

Elite women - female riders, 19 years and older

Junior men - male rider, 17 and 18 years old

Junior women - female riders, 17 and 18 years old

Riders are divided into age classes in accordance with the UCI age classification system as per August 2009

- The “European Junior and Elite BMX Championship Series 2010” is an open series of BMX races for riders from all continents in qualifying rounds 1 to 12.

All starters must hold a national and UCI licence.

Only European riders will come into the overall standing for European Championship.

The determination of overall standing will count the best 10 out of 12 rounds. To take a part of overall standing rider has to compete (registered) at least 8 of 12 rounds.

When a rider was entered to compete one event and was injured, for example at Friday practice, or saturday race he will be scored as participant for the event races (saturday and/or sunday races) with no points and can be part of overall standing with 6 or 7 rounds.

In his case the Chef d’Equipe of the injured rider has to contact as soon as possible the chef administrator with the documents of the hospital or the medical staff that prove that the rider is really unable to take part in the competition.

- Within the framework of qualifying rounds 1-12 of the “European Junior and Elite BMX Championship Series 2010”, the organisers concerned must further hold, on each qualifying race day, except in France, an international BMX race for the Challenge classes 12 and under, and for 13 and over European Challenger International.

- The following races and age classes are authorised to start in these races :

Boys 9+10, 11+12, 13+14, 15+16

Men 17/24, 25/29, 30 +

Girls 9+10, 11+12, 13+14, 15+16

Women 17 +

Cruisers 13+14, 15+16, 17+24, 25-29, 30-39, 40-44 and 45 and over

The class Masters 30 + 20” will be held only at the final in Sandnes.

All Challenger classes race European Trophy International race. See the rules European Challenge classes.

- All races are an integral part of the UCI’s international BMX race calendar for 2010.

BMX TRACK AND SURROUNDING FACILITIES DURING THE EVENT

- The BMX track must be of an international standard and must comply with the provisions of the UCI BMX Rule Book. Each track has to be controlled by UEC Track Inspectors.

- Particular attention must be paid to the operation and reliability of the 50 cm high starting gate. It is necessary to ensure that, in the event of a power failure; the starting gate will fall flat and will not remain in an upright position.

- Starting gate and space MUST NOT BE slippery at any case and weather.
For the race season 2010 it is mandatory for all organizers to use full UCI specification system with the voice box and random gate for all races. All products with this possibility are free for use.

You can get separate information, what you need to prepare to install equipment by UCI or UEC Administrator, Mr. René Nicolas

- The finish line must also be covered by photo finish system.

- Two staging areas are required. The staging area close to the track must be covered and must allow the riders rapid access to toilets.

- The whole BMX track must be secured in such a way that no unauthorised person is able to gain access. Security must be maintained by specifically appointed personnel.

- A rider’s area supervised by control personnel must be made available for the riders, assistants and national team managers. This area is intended for secure storage of the equipment needed in the competition and must not be accessible for spectators and visitors.

- It is mandatory for a doctor to be present at trackside during the training sessions and competition and he must be backed up by an adequate paramedical service with care and treatment facilities. Transport to the nearest hospital must also be provided. The UEC Administration must be notified of the name of the said hospital and given instructions on how to get there.

- A separate and, as far as possible, covered sitting area must be provided close to the finish line for the national team managers and their assistants. It must not permit access by unauthorised persons.

- A camping area must be provided for riders, assistants and national officials. Approximately 300 to 350 places must be available for tents, caravans and camper vans, with adequate water supplies, showers and toilets and, where possible, electricity connections for the caravans and camper vans. The area must be so secured that visitors and spectators cannot gain access there.

- The prices charged for the use of the camping facilities must be determined by agreement with the UEC BMX Commission so that they are fair and reasonable for the riders, assistants and national officials.

COSTS FOR LICENCE, ACCEPTANCE INTO THE UCI's INTERNATIONAL BMX RACE CALENDAR FOR 2010

- A licence fee of 1060€ is charged per one event of the European Junior and Elite BMX Championship Series 2010 (2 qualifying rounds of the “European Junior and Elite BMX Championship Series 2010 in one weekend”). The fees will be invoiced by the UEC to the national cycling association which organise the event. Payment must be made to the UEC in a single sum within the specified time limit.

- Applications for acceptance of races into the UCI's official race calendar for 2010 must be made to the UEC BMX Commission. The latter will arrange to settle payment of the relevant fee with the UCI.

REGISTRATION FEES, LATE ENTRIES

- The registration fees to be paid by the riders of the national cycling associations for each start are as follows :

European Junior and Elite BMX Championship Series 2010:

Junior classes - € 35.00 per entry
Elite classes - € 57.00 per entry

International BMX races for Challenge classes:

Challenge classes - € 27.00 per entry

Five euro’s per entry has to be paid to the UEC administration just after the race.

The registration fees for all riders competing are to be paid in full to the national cycling association (or organiser) which organise the event.

It is also possible to register on the spot in rounds 1-10 but in this case under doubling of entry fees.

In view of the additional administrative expense, this fee is to be paid in full to the UEC BMX Commission.

EVENT COORDINATOR, RACE COMMISSAIRES, OFFICIALS AND OTHER PERSONNEL

- The UEC BMX Commission shall appoint the following commissaries and officials:

1. The All Event Coordinator (UEC)

2. The Chief Commissar (Int. level) UCI UEC depending of race class

3. The Chief Administration Commissar (UEC)

The national association organising the event may propose a particular Race Chief Commissar to the UEC BMX Commission from the pool of European UCI BMX commissaries (Internat. level).

To cover costs, to the BMX Chief Commissar 700€ and 1100€ for Chief Administrator, this sum must be paid for each of them by the organizer. These amounts will be invoiced to the national association organising the event by the UEC BMX Commission and must be paid in a single sum within the stipulated time limit. For the accommodation of the Event Manager, Chief Commissar and the Chief Administration Commissar the organizer has to book a hotel single room.

The costs for accommodation have to take over by the organizer. One standby car should be ready to shuttle UEC/UCI officials between air port, hotel and track during whole event.

The national cycling association organising the event is required, by prior agreement with the UEC BMX Commission, to provide the assistant of the Chief Commissar, the finish line Chief Commissar, and all other commissaries.

The organiser must provide the officials stipulated in the UCI BMX Rule Book (Section IX, E 1 11) for the running of races and training sessions. The same applies to the personnel required during the event for safety and for care of the BMX track.

- The organiser must also be able to provide sufficient personnel of its own for catering services or must contract these services out to a catering company, so as to ensure that food and drinks are available without long waiting times.

- All officials involved in the running of the races must be able to prove that they have received specific national or international training in the running and management of BMX races.

- A list of the names of all officials appointed by the organiser must be sent to the UEC BMX Commission by fax or e-mail seven days prior to the race.

PERSONNEL IDENTIFICATION AND STAFF CATERING

- All personnel directly or indirectly concerned with the race must be provided with special ID cards.

- For UEC Officials, Chef d equips and Team Manager Accreditation card will be provided by UEC.

- The organiser shall be responsible for ensuring that the personnel concerned with the race are provided with the necessary food and drink during the event.

PRIZE MONEY AND MEDALS

- The organiser shall bear the cost of the cash prizes for the four classes (Elite Men and Elite Woman, Junior Men and Junior Women), which amount to 9500.00 € per qualifying round of the “European Junior and Elite BMX Championship Series 2010”. The prize money must be paid to the winning riders immediately in cash, at the victory ceremony. Thus, the total prize money for the two qualifying rounds amounts to 19000 €.

- The share of the prize money payable to the winning riders for the final qualification amounts to 1500€ for each of the five organisers of Rounds 1-10 of the “European Junior and Elite BMX Championship Series 2010”. This sum will be invoiced by the UEC BMX Commission to the national association organising the event. Payment must be made to the UEC within the stipulated time limit.

- The organiser shall bear the cost of the cups and medals for the first eight riders at all classes of the International BMX Race for challenge classes per each qualifying round.

- The prize money for the overall standings per starting class will be paid to the riders qualifying by the UEC BMX Commission, in accordance with the Competition Rules for the “European Junior and Elite BMX Championship Series 2010”, in cash, in euros, on the spot and on the same day after the end of the 12th (twelve) final race.

- Organizer has to cover the costs for UEC track inspectors according UEC reimbursement list. (105€ day/flight)

INVITATIONS AND INFORMATION

- Invitations to the individual qualifying rounds of the “European Junior and Elite BMX Championship Series 2010" and the International BMX Races shall be sent to the various European national cycling associations by the organizer. In addition, the race organiser is required to provide the following information’s:

- Address of the BMX track; details of how to get there; organiser's local contact persons; camping facilities including details of costs and, where applicable, a camping registration form, list of local and regional hotels with B&B prices. All of the additional information and invitations sent out by the race organiser shall be in the English language. The organiser may also, at his discretion, send such material in French and/or German. All such documentation requires the prior approval of the UEC BMX Commission.

Full invitation for all European races will be presented at UEC BMX Web site.

This is mandatory and cost of 100 € have to paid by organizer.

- The deadlines for registration are indicated in the competition conditions.

PRELIMINARY REGISTRATIONS

- The race registrations received by the UEC BMX Commission will be recorded by the Chief Administrator appointed prior to the races. He will draw up the control lists showing the number of competitors registered per country, as well as an overview of the competitors registered per category.

- No later than five days prior to the date of the race, the Chief Administrator will communicate the registrations received and control lists to the UEC BMX Commission and the organiser.

TIME SCHEDULE

- The event schedule issued by the UEC BMX Commission is mandatory. No changes may be made without the consent of the UEC BMX Commission / event coordinator.

RACE OFFICE

- By the day preceding the event, the organiser must provide the UEC Administration with a race office of adequate size, located immediately adjacent to the finishing line. This office must have sufficient power points and be connected to an alternative electricity supply so that it is capable of remaining in operation even in the event of a power failure. There must be a telephone and internet connection.

- The organiser must provide the race office with at least two photocopiers having a minimum capacity of 24 copies per minute, as well as the staff to operate it.

PRESS AND MEDIA

- Press passes for the events may be granted only to accredited journalists in possession of an ID card issued by the national press association.

- Times for press conferences and the like must be agreed with the UEC BMX Commission.

MISCELLANEOUS

- The organiser must install a suitable public address system for official announcements and race commentaries.

- The race commentators appointed by the organiser must be able to commentate in english and french.

- The organiser undertakes to fill out the enclosed form describing the BMX track facilities and to return it to the UEC BMX Commission within 14 (fourteen) days, together with the required photos and drawings.

- The organiser must provide a sufficiently large spectator area at the trackside. The organiser is recommended to have grandstands erected but this is not mandatory.

- The organiser is recommended to arrange a VIP area.

- The organiser may, at his discretion, charge an admission fee for visitors to the event. However, competing riders, national team managers and all officials are entitled to free entry and are exempt from admission fees. It is necessary to ensure that competitors are at all times able to have access to their national team managers by the shortest route possible.

- It is compulsory to provide to all by UEC entered National Trade Team an tent place of 6x3m at special designed team area.

- Organizer may not allow placing no entered team less than 100m from the track. (Penalty of 500€ per team/day)

- The organiser shall provide the UEC BMX Commission with clearly visible positions for two UEC banners (max. 1.20 m x 6.00 m). The organiser shall also provide, free of charge, positions for hanging two UEC flags.

Should the banners/flags be lost, the organiser shall bear the cost of their replacement.

- The UEC BMX Commission transfers to the organiser the right to use the UEC logo for all advertising directly relating to the “European Junior and Elite BMX Championship Series 2010”. The same applies to the use of the event logo.

- Each organizer have to pay special deposit of 5000€ to the UEC Administration in stipulated time limit.
It will get this money back immediately after race by organisation according to UEC/UCI rules.

UEC Board Committee allowed us to split cost for anti doping control to all organizers, so we will do this in 2010 as well, this will be paid by UEC out of the 5€ entry per rider.

- All anti-doping measures laid down by the UCI for these cycling events shall be deemed binding, even if not - notified or specified until after the conclusion of the organiser contract.

PRIZE MONEY AMOUNT PER ROUND

ELITE MEN - FINAL

1 - 1 500,00 €
2 - 1 000,00 €
3 - 750,00 €
4 - 450,00 €
5 - 350,00 €
6 - 300,00 €
7 - 200,00 €
8 - 150,00 €

ELITE MEN - SEMI FINAL

5 - 85,00 €
6 - 75,00 €
7 - 65,00 €
8 - 55,00 €

ELITE WOMEN - FINAL

1 - 500,00 €
2 - 350,00 €
3 - 250,00 €
4 - 150,00 €
5 - 125,00 €
6 - 100,00 €
7 - 75,00 €
8 - 55,00 €

JUNIOR MEN - FINAL
1 - 500,00 €
2 - 350,00 €
3 - 250,00 €
4 - 150,00 €
5 - 125,00 €
6 - 100,00 €
7 - 75,00 €
8 - 55,00 €

JUNIOR MEN - SEMIFINAL

5 - 45,00 €
6 - 40,00 €
7 - 35,00 €
8 - 30,00 €

JUNIOR WOMEN - FINAL

1 - 250,00 €
2 - 175,00 €
3 - 100,00 €
4 - 55,00 €
5 - 45,00 €
6 - 40,00 €
7 - 35,00 €
8 - 30,00 €


FINANCIAL OBLIGATIONS FOR ORGANIZER

ROUNDS - FINALS

1 060 € - 1 330 € - LICENCES FEE to UCI

700 € - 800 € - CHEF COMMISSAR

1 100 € - 1 200 € - CHEF ADMINISTRATOR

1 500 € - 2 600 € - SHARE PRIZE MONEY - OVERAL STAND.

100 € - 100 € - WEBSITE / WEB MASTER

TOTALY:
4 460 € - 6 030 €

Organizer have to pay this invoice to UEC untill 30th of March 2010

Each organizer have to spend cups (Throphys) according to Charge book per round.

DEPOSITE of 5000 € organizer have to pay to UEC till 24of FEBRUARY (3 days before BMX Convention) 24th of FEBRUARY 3 days before UEC BMX Convention.

PRIZE MONEY for Master Classes have to be paid after Finals of each round


UEC BMX - CHALLENGE CLASSES 2010 - round 1-10

Boys, Girls: 9/10, 11/12, 13/14, 15/16

Women: 17+

Men: 17/24,25/29, 30+
Cruiser: 13/14, 15/16, 17/24, 25/29,30/39,40/44,45+

UEC BMX - CHALLENGE CLASSES 2010 - final round

Boys, Girls: 9,10,11,12,13,14,15,16
Women: 17+

Men: 17/24,25/29, 30+

Cruiser: 13/14, 15/16, 17/24, 25/29,30/39,40/44,45+


UEC BMX - CHAMPIONSHIP CLASSES 2010

races 1-12: Junior Women, Junior Men, Elite Women, Elite Men

final round: Junior Women Cruiser, Junior Men Cruiser, Elite Women Cruiser, Elite Men Cruiser, Masters 30+ (DURING THE FINAL OF THE EUROPEAN CHAMPIONSHIP IN SANDNES WILL BE HELD A SPECIAL CLASS FROM A SELECTION OF THE BEST RIDERS MEN 30 + OF EACH COUNTRY)

| Zdroj: UEC BMX Commission
  Report
European Cup 3+4 (ERP - Holland)
DAY 1

Elite Men:
1. Niek Kimmann (NED), 2. Joris Harmsen (NED), 3. Twan Van Gendt (NED), 4. Yoshitaku Nagasako (JPN), 5. Kristens Krigers (LAT), 6. Dave Van Der Burg (NED), 7. Curtis Manaton (GBR), 8. Edzus Treimanis (LAT)

Elite Women:
1. Laura Smulders (NED), 2. Simone Christensen (DEN), 3. Yaroslava Bondarenko (RUS), 4. Natalia Suvorova (RUS), 5. Judy Baauw (NED), 6. Sarah Walker (NZL), 7. Rebecca Petch (NZL), 8. Ruby Huisman (NED)

DAY 2

Elite Men:
1. Niek Kimmann (NED), 2. Evgeny Komarov (RUS), 3. Helvijs Babris (LAT), 4. Curtis Manaton (GBR), 5. Pavel Malyshenkov (RUS), 6. Kristens Krigers (LAT), 7. Aleksander Katyshev (RUS), 8. Justin Kimmann (NED)

Elite Women:
1. Natalia Afremova (RUS), 2. Yaroslava Bondarenko (RUS), 3. Sarah Sailer (GER), 4. Ruby Huisman (NED), 5. Judy Bauw (NED), 6. Viviana van Hees (NED), 7. Nadja Pries (GER), 8. Zoe Fleming (NZL)
[02.05.2017]
France Cup 5+6 in Sarzeau
round 5

Elite Women:
1. Mariana Pajon, 2. Camille Maire, 3. Christelle Boivin, 4. Oceane Besnier, 5. Mathilde Hugot, 6. Chloé BInetruy, 7. Marine Lacoste, 8. Charlotte Morot

Elite Men:
1. Arthur Pilard, 2. Vincent Pelluard, 3. Damien Godet, 4. Mathis Ragot Richard, 5. Bence Bujaki, 6. Quentin Derom, 7. Jonathan Ricoure, 8. Jeremy Rencurel

round 6

Elite Women:
1. Mariana Pajon, 2. Camille Maire, 3. Charlotte Devolder, 4. Marine Lacoste, 5. Chloé Binetruy, 6. Christelle Boivin, 7. Mathilde Hugot, 8. Marion Torres

Elite Men:
1. Romain Mahieu, 2. Arthur Pilard, 3. Damien Godet, 4. Nicolas Labaune, 5. Jonathan Ricoure, 6. Rémy Wock Tai, 7. Quentin Derom, 8. Vincent Pelluard
[02.05.2017]
USA BMX DIXIELAND NATIONALS - PRO SERIES
DAY 1

ELITE MEN
1. JORIS DAUDET - FRA
2. CONNOR FIELDS - USA
3. NIC LONG - USA
4. CORBEN SHARRAH - USA
5. TANNER SEBESTA - USA
6. MARIS STROMBERGS - LAT
7. CODY HOBBS - USA
8. JEFF UPSHAW - USA

ELITE WOMEN
1. BROOKE CRAIN - USA
2. DANI GEORGE - USA
3. FLORENCIA SORIANO - ARG
4. SHEALEN RENO - USA
5. MIKA SHAW - USA
6. RACHEL MYDOCK - USA
7. SAMANTHA BROWN - USA
8. HEATHER COLLMAN - USA

DAY 2

ELITE MEN
1. CONNOR FIELDS - USA
2. JORIS DAUDET - FRA
3. CORBEN SHARRAH - USA
4. JEFF UPSHAW, KUWAHARA - USA
5. ANDERSON DE SOUZA FILHO - BRA
6. TANNER SEBESTA - USA
7. ZACK VANKAMMEN - USA
8. NIC LONG - USA

ELITE WOMEN
1. BROOKE CRAIN - USA
2. MIKA SHAW - USA
3. DANI GEORGE - USA
4. FLORENCIA SORIANO - AUS
5. SAMANTHA BROWN - USA
6. HEATHER COLLMAN - USA
7. RACHEL MYDOCK - USA
8. SHEALEN RENO - USA
[01.05.2017]
USA BMX - Standings PRO Top10
AA PRO - ELITE MEN
1. Joris Daudet - FRA
2. Trent Jones - NZL
3. Connor Fields - USA
4. Sylvain Andre - FRA
5. Maris Strombergs - LAT
6. Corben Sharrah - USA
7. Tory Nyhaug - CAN
8. Twan Van Gendt - NED
9. Anthony Dean - AUS
10. Nic Long - USA

WOMEN PRO - ELITE WOMEN
1. Brooke Crain - USA
2. Lauren Reynolds - AUS
3. Alise Post - USA
4. Danielle George - USA
5. Shealen Reno - USA
6. Zoe Fleming - NZL
7. Felicia Stancil - USA
8. Caroline Buchanan - AUS
9. Camille Maire - FRA
10. Mika Shaw - USA

[27.04.2017]
Weiterstadt (GERMANY) - Bundesliga 1+2
DAY 1

Elite Men
1. Luis Brethauer - GER
2. Liam Webster - GER
3. Alex Webster - GER
4. Joachim Hecker - GER
5. Julian Schmidt - GER
6. Dominik Topinka - CZE
7. Marco Kohler - GER
8. Jakob Bernart - GER

Elite Women
1. Julia Wahl - GER
2. Ronja Kienmayer - GER
3. Kathrin Huwendiek - GER
4. Ina Schweikert - GER

DAY 2

Elite Men
1. Luis Brethauer - GER
2. Jakob Bernhart - GER
3. Dominik Topinka - CZE
4. Liam Webster - GER
5. Julian Schmidt - GER
6. Fabian Otto - GER
7. Matěj Bohuslávek - CZE
8. Axel Webster - GER

Elite Women
1. Julia Wahl - GER
2. Ronja Kienmayer - GER
3. Ina Schweikert - GER
4. Kathrin Huwendiek - GER


[26.04.2017]
USA BMX LONE STAR NATIONALS
DAY 1

Elite Men
1. Corben Sharrah - USA
2. Joris Daudet - FRA
3. Conor Fields - USA
4. Trent Jones - NZL
5. Sylvain Andre - FRA
6. Tanner Sebesta - USA
7. Tory Nyhaug - CAN
8. Nicholas Long - USA

Elite Women
1. Alise Post - USA
2. Brooke Crain - USA
3. Felicia Stancil - USA
4. Shealen Reno - USA
5. Zoe Fleming - NZL
6. Dani George - USA
7. Sabrina Bice - USA
8. Florencia Soriano - ARG

DAY 2

Elite Men
1. Connor Fields - USA
2. Joris Daudet - FRA
3. Trent Jones - NZL
4. Sylvain Andre - FRA
5. Tory Nyhaug - CAN
6. Anderson De Souza Filho - BRA
7. Jeremy Smith - USA
8. Jeff Upshaw - USA

Elite Women
1. Alise Post - USA
2. Brooke Crain - USA
3. Zoe Fleming - NZL
4. Shealen Reno - USA
5. Mika Shaw - USA
6. Felicia Stancil - USA
7. Florencia Soriano - ARG
8. Rachel Mydock - USA


[25.04.2017]
France cup 3+4 (Besancon)
DAY 1

Elite Men
1. Romain Mahieu, 2. Arthur Pilard, 3. Jeremy Rencuel, 4. Tkéo Chapelle, 5. Mathis Ragot Richard, 6. Roberto Cristofoli, 7. Tristan Tournebize, 8. Vincent Pelluard

Elite Women
1. Mariana Pajon, 2. Mathilde Doudoux, 3. Christelle Boivin, 4. Charlotte Morot, 5. Charlotte Devolder, 6. Chloe Binetruy, 7. Marion Torres, 8. Manon Valentino

DAY 2

Elite Men
1. Romain Mahieu, 2. Jeremy Rencurel, 3. Vincent Pelluard, 4. Quentin Charavin, 5. Patrick Etienne, 6. Damien Godet, 7. Mathis Ragot Richard, 8. Arthur Pilard

Elite Women
1. Mariana Pajon, 2. Christelle Boivin, 3. Camille Maire, 4. Stefany Hernandez, 5. Chloe Binetruy, 6. Louanne Juillerat, 7. Charlotte Devolver, 8. Mathilde Doudoux


[24.04.2017]
Banyuwangi BMX International - Indonesia (C1)
DAY 1

Elite Men
1. Kohei Yoshii - JPN
2. Gusti Bagus Saputra - INA
3. Toni Syarifudin - INA
4. Rio Akbar - INA
5. Firman Chanora Alim - INA
6. Khabibur Rohman - INA
7. Takamasa Sampei - JPN
8. Ari Krisanto - INA

Elite Women
1. Elga Kharisma Novanda - INA
2. Cupi Nopianti - INA
3. Tifania Azaria - INA
4. Noor Mamat - MAS
5. Ariana Ariffin - MAS

DAY 2

Elite Men
1. Kohei Yoshii - JPN
2. Gusti Bagus Saputra - INA
3. Rio Akbar - INA
4. Tomoya Ishii - JPN
5. Khabibur Rohman - INA
6. Yogi Putra - INA
7. Firman Chanora Alim - INA
8. Toni Syarifudin - INA

Elite Women
1. Elga Kharisma Novanda - INA
2. Cupi Nopianti - INA
3. Tifania Azaria - INA
4. Noor Mamat - MAS
5. Ariana Ariffin - MAS

[24.04.2017]
VI Valida Y VII Valida de la copa nacional - Colombia (C1)
Elite Men
1. Diego Ospina, 2. Carlos Ramirez Yepez, 3. Carlos Oquendo Zabala, 4. Kevin Osorio Giraldo, 5. Miguel Tellez Ladino, 6. David Agudelo Romero, 7. Miguel Calixto Lopez, 8. Leonardo Arango Londono

Elite Women
1. Andrea Escobar Yepes, 2. Maria Osorno Calderon, 3. Maria Londono Valencia, 4. Dian Monterrosa Arrieta
[23.04.2017]
New Zealand national BMX championships
Elite Men
1. Nick Fox, 2. Michael Bias, 3. Cole Mconie, 4. Matthew Cameron, 5. Bayleig Rees, 6. Codi Merito, 7. Liam Perry, 8. Cayleb Martin

Elite Women
1. Sarah Walker, 2. Rebecca Petch, 3. Tahlia Hansen, 4. Courtney Brunton


[20.04.2017]
USA GREAT NORTHWEST NATIONALS
PRO OPEN

DAY 1
PRO OPEN
1. Jacob Peebles, 2. Tyler Petty, 3. Blake Moore, 4. Marquise Montgomery, 5. Joe Rasmussen, 6. Hunter McGill, 7. Tyler Brown, 8. Jordan Miranda

DAY 2
1. Marquise Montgomery, 2. Jacob Peebles, 3. Tyler Brown, 4. Tyler Petty, 5. Blake Moore, 6. Matthew Rubeck, 7. Keith Grine, 8. Jordan Miranda


[19.04.2017]
USA Supercross Series - Rock Hill
DAY 1

ELITE MEN
1. Joris Daudet, 2. Tory Nyhaug, 3. Corben Sharrah, 4. Trent Jones, 5. Jared Garcia, 6. Sylvain André, 7. Zack Vankammen, 8. Maris Strombergs

ELITE WOMEN
1. Brooke Crain, 2. Alise Post, 3. Lauren Reynolds, 4. Felicia Stancil, 5. Mariana Diaz, 6. Sae Hatakeyama, 7. Shealen Reno, 8. Dani George

DAY 2 - USA NATIONAL CHAMPIONSHIPS

ELITE MEN
1. Corben Sharrah, 2. Jared Garcia, 3. Connor Fields

ELITE WOMEN
1. Alise Post, 2. Felicia Stancil, 3. Dani George

JUNIOR MEN
1. Bryce Batten, 2. Kamren Larsen, 3. Brady Kincheloe

JUNIOR WOMEN
1. Sophia Foresta


DAY 3

ELITE MEN
1. MARIS STROMBERGS
2. SYLVAIN ANDRE
3. CONNOR FIELDS
4. TRENT JONES
5. TWAN VAN GENDT
6. JARED GARCIA
7. JORIS DAUDET
8. CORBEN SHARRAH

ELITE WOMEN
1. BROOKE CRAIN
2. SHEALEN RENO
3. MATHILDE DOUDOUX
4. LAUREN REYNOLDS
5. DANI GEORGE
6. FELICIA STANCIL
7. ALISE POST
8. CAMILLE MAIRE


[03.04.2017]
Australia National Series - Round 4 Elite results
Elite Men:
1. Matthew JUSTER - AUS
2. Tom SIINMAA - AUS
3. Kai SAKAKIBARA - AUS
4. Joshua MCLEAN - AUS
5. Alex CAMERON - AUS
6. Tristyn KRONK - AUS
7. Shane ROSA - AUS
8. Corey FRIESWYK - AUS

Elite Women:
1. Leanna CURTIS - AUS
2. Rebecca PETCH - NZL
3. Sarah HARVEY - AUS
4. Rachel JONES - AUS
5. Tyler-Lea THORLEY - AUS
6. Ashleigh GUNN - AUS
7. Gemma-Lee THOMAS - AUS
8. Rachel GASKIN - AUS


[03.04.2017]
Zolder - Euro rounds 1+2
DAY 1

ELITE MEN
1. David Graf, 2. Dave Van Der Burg, 3. Kyle Evans

ELITE WOMEN
1. Laura Smulders
2. Mariana Pajon
3. Simone Christensen

DAY 2

ELITE MEN
1. David Graf, 2. Renaud Blanc, 3. Evgeny Komarov, 4. Kyle Evans, 5. Jelle Van Gorkom, 6. Vincent Pelluard, 7. Rihards Veide, 8. Tre White

ELITE WOMEN
1. Laura Smulders, 2. Simone Christensen, 3. Elke Vanhoof, 4. Mariana Pajon, 5. Yaroslava Bondarenko, 6. Judy Baauw, 7. Natalia Afremova, 8. Christa von Niederhausern

[03.04.2017]
Argentina - National round 1
ELITE MEN
1. TORRES, EXEQUIEL NICOLAS (La Rioja)
2. VILLEGAS, FEDERICO EMILIAN (Mendoza)
3. MARINO, RAMIRO MARTIN (Lomas de Zamora - Buenos Aires)
4. MOLINA, GONZALO NAHUEL (San Juan)
5. GELUSINI, MAURICIO JESUS (San Juan)
6. PIZARRO, LUIS FERNANDO (La Rioja)
7. PIZARRO, ERNESTO GABRIEL (La Rioja)
8. RIOS, JOAQUIN LUCIANO (La Rioja)
[30.03.2017]
British BMX SX Open (GBR/C1) - results
ELITE MEN
1. Tore NAVRESTAD - NOR
2. Tre WHYTE - GBR
3. Paddy SHARROCK - GBR
4. Damien GODET - FRA
5. Edzus TREIMANIS - LAT
6. Kyle EVANS - GBR
7. Theo CHAPELLE - FRA
8. Sebastian ASLAKSRUD - NOR

JUNIOR MEN
1. Tian ISIDORE - GBR
2. Kye WHYTE - GBR
3. Cédric BUTTI - SUI
[30.03.2017]
France Cup 1+2 (results)
DAY 1

ELITE MEN
1. Romain Mahieu, 2. Jérémy Rencurel, 3. Damien Godet, 4. Vincent Pelluard, 5. Mathis Ragot Richard, 6. Simon Lukie, 7. Roberto Cristofoli, 8. Theo Chapelle

ELITE WOMEN
1. Mariana Pajon, 2. Mathilde Doudoux, 3. Marine Lacoste, 4. Charlotte Morot, 5. Manon Valentino, 6. Charlotte Devolder, 7. Christelle Boivin, 8. Mathilde Bernard

DAY 2

ELITE MEN
1. Vincent Pelluard, 2. Arthur Pilard, 3. Julien Lukie, 4. Simon Lukie, 5. Antoine Dessein, 6. Nicolas Labaune, 7. Jonathan Ricoure, 8. Roberto Cristofoli

ELITE WOMEN
1. Mariana Pajon, 2. Cristelle Boivin, 3. Manon Valentino, 4. Mathilde Bernard, 5. Camille Maire, 6. Charlotte Morot, 7. Mathilde Doudoux, 8. Eloise Francineau
[20.03.2017]
Results from Australia
Australia National Series - Round 3 (AUS/C1)

ELITE MEN
1. Matthew JUSTER - AUS
2. Kai SAKAKIBARA - AUS
3. Joshua CALLAN - AUS
4. Joshua MCLEAN - AUS
5. Michael BIAS - NZL
6. Andrew HUGHES - AUS
7. Bradley GAME - AUS
8. Tristyn KRONK - AUS

ELITE WOMEN
1. Sarah WALKER - NZL
2. Leanna CURTIS - AUS
3. Rebecca PETCH - NZL
4. Rachel JONES - AUS
5. Sarah HARVEY - AUS
6. Gemma-Lee THOMAS - AUS
7. Tyler-Lea THORLEY - AUS
8. Esther WOODWARD - AUS


Oceanian BMX Championships - Continental Championships (AUS/CC)

ELITE MEN
1. Kai SAKAKIBARA - AUS
2. Matthew JUSTER - AUS
3. Aaron NOTTLE - AUS
4. Joshua CALLAN - AUS
5. Corey FRIESWYK - AUS
6. Joshua MCLEAN - AUS
7. Bradley GAME - AUS
8. Jye HOMBSCH - AUS

ELITE WOMEN
1. Leanna CURTIS - AUS
2. Rebecca PETCH - NZL
3. Rachel JONES - AUS
4. Sarah HARVEY - AUS
5. Tyler-Lea THORLEY - AUS
6. Gemma-Lee THOMAS - AUS
7. Sarah WALKER - NZL
8. Esther WOODWARD - AUS
[15.03.2017]
USA BMX Cajun Nationals
PRO OPEN

DEN 1
1. HUNTER PELHAM
2. BRANDON ELMORE
3. OLIJUWON DAVIS
4. JONATHAN AUSTIN
5. WALKER FINCH
6. DAMIEN LACOMBE
7. SKYLER PRATHER
8. WILLIAM GRANT

DEN 2
1. HUNTER PELHAM
2. MENARDO SIMON
3. BRANDON ELMORE
4. JONATHAN AUSTIN
5. OLIJUWON DAVIS
6. WILLIAM GRANT
7. TYLER PETTY
8. AUSTIN LOEBE

DEN 3
1. OLIJUWON DAVIS
2. HUNTER PELHAM
3. WILLIAM GRANT
4. MENARDO SIMON
5. BRANDON ELMORE
6. TYLER PETTY
7. AUSTIN LOEBE
8. WALKER FINCH
[14.03.2017]
C1 race in Ecuador (Riobamba)
DAY 1

ELITE MEN
1. Exequiel TORRES - ARG
2. Federico VILLEGAS - ARG
3. Juan Carlos DIAZ SERNA - COL
4. Diego Alejandro ARBOLEDA OSPINA - COL
5. Wilson GOYES LARREA - ECU
6. Leonardo ARANGO LONDOÑO - COL
7. Jorge Geovanny ROURA BARZALLO - ECU
8. Nicolas PALACIOS MUNOZ - ECU

ELITE WOMEN
1. Mariana DIAZ - ARG
2. Maria Gabriela DIAZ - ARG
3. Anna Sara ROJAS - BOL
4. Monica ASTUDILLO - ECU
5. Karla CARRERA - ECU
6. Lady Victoria BUCHELI - ECU
7. Belen ABRIL ABRIL - ECU

DAY 2

ELITE MEN
1. Exequiel TORRES - ARG
2. Diego Alejandro ARBOLEDA OSPINA - COL
3. Juan Carlos DIAZ SERNA - COL
4. Federico VILLEGAS - ARG
5. Wilson GOYES LARREA - ECU
6. Diego AGUIRRE - CHI
7. Jorge Geovanny ROURA BARZALLO - ECU
8. Leonardo ARANGO LONDOÑO - COL

ELITE WOMEN
1. Mariana DIAZ - ARG
2. Maria Gabriela DIAZ - ARG
3. Anna Sara ROJAS - BOL
4. Karla CARRERA - ECU
5. Monica ASTUDILLO - ECU
6. Lady Victoria BUCHELI - ECU
7. Belen ABRIL ABRIL - ECU

[13.03.2017]
Caen (France) - results from Sunday
Elite Men :
1. Romain Mayet, 2. Arthur Pilard, 3. Thibaud Chauvin, 4. Remy Wock Tai, 5. Nicolas Labaune, 6. Valentin Deumie, 7. Patrick Etienne, 8. Jimmi Therkelsen

Elite Women :
1. Bethany Shriever, 2. Mathilde Doudoux, 3. Axelle Etienne, 4. Eloise Francineau, 5. Mathilde Bernard, 6. Emma Jouteau, 7. Marine Lacoste, 8. Blaine Ridge Davis.
[27.02.2017]
CAEN (France) - Day 1 results
ELITE MEN:
1. Arthur Pilard, 2. Remy Wock Tai, 3. Karl Le Nagard, 4. Tristan Tournebize, 5. Timothe Fabre, 6. Jimmi Therkelsen, 7. Felix Lopez, 8. Thibaud Chauvin

ELITE WOMEN :
1. Axelle Etienne, 2. Mathilde Doudoux, 3. Mathilde Bernard, 4. Eloise Francineau, 5. Manon Valentino, 6. Blaine Ridge Davis, 7. Chloé Binetruy, 8. Charlotte Green
[26.02.2017]
GATOR NATIONALS (USA) - Day 2
ELITE MEN :
1. Joris Daudet, 2. Romain Mahieu, 3. Sylvain André, 4. Federico Villegas, 5. David Graf, 6. Jeff Upshaw, 7. Simon Marquart, 8. Tory Nyhaug

ELITE WOMEN :
1. Caroline Buchanan, 2. Brooke Crain, 3. Lauren Reynolds, 4. Dani George, 5. Felicia Stancil, 6. Zoe Fleming, 7. Mika Shaw, 8. Avriana Hebert

A PRO :
1. Theo Chapelle, 2. Cameron Moore, 3. Jukia Yoshimura, 4. Alex Tougas, 5. Layne Gainer, 6.Mattia Furlan, 7. Walker Finch, 8. Menardo Simon
[26.02.2017]
Gator Nationals - Oldsmar/Florida/USA - DAY 1
ELITE WOMEN
1. CAROLINE BUCHANAN - AUS
2. BROOKE CRAIN - USA
3. DANI GEORGE - USA
4. LAUREN REYNOLDS - AUS
5. SAE HATAKEYAMA - JPN
6. ZOE FLEMING - NZL
7. FELICIA STANCIL - USA
8. ALISE POST - USA

ELITE MEN
1. MARIS STROMBERGS - LAT
2. JORIS DAUDET - FRA
3. DAVID GRAF - SUI
4. NIC LONG - USA
5. TORY NYHAUG - CAN
6. CONNOR FIELDS - USA
7. TWAN VAN GENDT - NED
8. QUILLAN ISIDORE - GBR

[25.02.2017]
Tangent Open Mazzaron (Spain) - results
TIME TRIAL

AA PRO
1. Romain Mayet - France
2. Liam Webster - Germany
3. Joris Harmsen - Holland

ELITE WOMEN
1. Laura Smulders - Holland
2. Simone Christensen - Denmark
3. Merel Smulders - Holland

A PRO
1. Axel Webster - Germany
2. Charly Gaillard - France
3. Robin Djik - Holland

RACE:

Elite Men:

1. Mayet, Romain, 2. Harmsen, Joris, 3. Brethauer Luis, 4. Webster, Liam, 5. Clerte, Eddy, 6.v/d Wijst, Koen, 7. Schotmann, Mitchel, 8. Navrestad, Tore

Elite Women:

1. Etienne, Axelle, 2. Baauw, Judy, 3. Smulders, Laura, 4. Sailer, Sarah, 5. Christensen Simone, 6. Doudoux Mathilde, 7. Smulders, Merel, 8. Garcia Veronica

[20.02.2017]
Archiv aktualit

  Search
  • Advanced search
  • (c) 2007 / Bikros.cz